czwartek, 12 października 2017
budynek
Wcześniej mam dosyć dużo do zrobienia:
- oczyszczenie rowu i zakopanie przepustu,
- budowa ogrodzenia z siatki leśnej,
- zakopanie szamba,
- wywiercenie studni,
- budowa budynku gospodarczego gdzie będę mógł przechowywać materiały, żeby same nie wyszły + kamery,
- muszę mieć też co najmniej prąd budowlany (umowa już jest).
Nie wiem właśnie jak interpretować przepisy w tej kwestii, bo "docieplenie budynków" (do 12m wysokości aktualnie nawet bez zgłoszenia) jest jako odrębny punkt w Prawie Budowlanym, bez dodatkowych warunków. Więc taka czynność wydaje się wyjątkowym odstępstwem i mimo że zwiększa powierzchnię zabudowy oraz takie charakterystyczne parametry budynku jak jego wymiary, to powinna być akceptowalna.
Zacząłem robić pierwsze obliczenia OZC (Purmo OZC basic 6.7).
Założenia na początek niskobudżetowe:
- dach 15cm płyta warstwowa PUR/PIR
- ściany 15 cm styro grafit 0,033
- podłoga 15 cm styro grafit (pustka wentylowana pod podłogą)
- okna otwierane u góry U=1,5, panele szybowe na dole U=1, drzwi wejściowe i balkonowe U=1,5.
Wynik: EAH 116,7 kWh/(m2*rok), roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie 7527kWh - dużo.
Projektowe obciążenie cieplne 3105 W.
Kubatura 169m3, powierzchnia ogrzewana 64m2 (pustki i schody też stają się powierzchnią ogrzewaną).
Trochę do końca jeszcze nie czuję tego programu OZC:
- jak zrobić poprawnie podłogę nie na gruncie a na fundamencie słupowym z wentylacją pod spodem - zrobiłem "strop zewnętrzny" oraz dodałem 20cm "warstwy powietrza dobrze wentylowanej",
- jak zrobić podłogę antresoli - zrobiłem "strop ciepło od dołu" tylko teraz ładny wykresik ze stratami energii pokazuje mi na nim straty energii 30% (i nie wiem czy te wewnętrzne straty energii są liczone do ogólnego wyniku czy nie),
- zrobiłem grupowanie osobno dla parteru i antresoli (bo grupowanie było niezbędne aby policzył sezonowe zapotrzebowanie) a nie wiem do końca co to grupowanie oznacza,
- nie wiem jak tam wskazać pompę ciepła PP jako ogrzewanie.
Jak bardziej się w tym rozeznam i nabiorę pewności co do poprawności liczenia to przeanalizuję inne opcje okien i ocieplenia, jest chyba jakieś pole do popisu bo 7527kWh to 3700zł na prąd, chociaż znowu z innej strony to może być 2-3 razy mniej przy klimatyzatorze czyli okolice 1000zł rocznie na ogrzewanie.
10 cm to na oko jakieś 2,4m2 powierzchni przy wymiarach budynku 5x7 (obwód 24mb).
pokój
Pewnie tak, ale chciałem zachować chociaż odrobinę formy "zwykłego domku", oczywiście proporcje są takie sobie. Problemu z miejscem nad głową chyba nie powinno być - ścianka na antresoli ma 175cm.
W moim wypadku wychodzi że to najtańsza i najprostsza opcja, 18 słupów o średnicy 30 cm, plus dwa z większą stopą (pod drewniane slupy podtrzymujące antresole i dach jednocześnie), głębokości 1,2m na pewno są tańsze niż porównywalny fundament z ławami. Na dodatek technika wykonania jest bardzo prosta - wierci się otwory i zalewa i to wszystko.
Wychodzi jakieś 1,8m3 betonu, odrobine stali i pare desek na szalunek nadziemny aby to wypoziomować.
Jeżeli chodzi o panele to być może pionowe ułożenie na ścianie południowej (powierzchnia dostępna nad oknami to 2mx7m) dałoby wystarczające zyski w zimie np. do podgrzania wody (bez problemu śniegu itp) i może będzie korzystniejsze niż "przegrzanie" w lecie na dachu. Muszę sięgnąć do notatek, zakładałem ściany z cegły rozbiórkowej (półdarmo) przez co wychodził większy nacisk na grunt, co przekładało się na większą powierzchnię stopy.Pod koniec 2015 roku mieliśmy w Polsce 14 119 500 lokali mieszkalnych, na 38 437 200 ludzi.Budowa zgłoszona w starostwie, czekam na potwierdzenie niezgłoszenia sprzeciwu, albo sprzeciw. Jeszcze 6 dni. Zazwyczaj takie rzeczy dzieją się w ostatnim tygodniu.
Nie było sprzeciwu na szambo 10m3, tylko musiałem uzupełnić rysunek i pieczątkę z wydziału rolnictwa, oczywiście w ostatnim tygodniu terminu Szambem przecierałem formalne szlaki.
Średnia wielkość lokalu 73,6 m2 (miasta 64,4, wieś 92,7)Dopiero dziś trafiłem - kibicuję, bo w planach mam coś jeszcze mniejszego - pokój gościnny.
A propos cennego każdego centymetra grubości ścian, to znam przypadek inwestora który wybudował ściany w maksymalnym dopuszczalnym obrysie, a później zgłosił termomodernizację gotowego budynku. Wiele to nie zmienia, w tym przypadku może po 10 cm w dwóch wymiarach. W jego przypadku klimatyzacja Warszawa zmieniało dużo, bo "ocieplał" kostką słomianą.
Średnia powierzchnia na 1 osobę 27,0m2 (miasta 26,4, wieś 27,9)
Nigdy nie lubiłem średniej bo bardzo zakłamuje rzeczywistość, bo jak prezydent mieszka na 300m2 a dwie rodziny na 60m2 to średnio macie 140m2
Mediany nie podali (są mniej pewne źródła z 2009 r że mediana wielkości sprzedawanego mieszkania to 35m2).
Jaka jest u Ciebie szacowana masa domku wraz z obciążeniami: śniegu, wyposażenia itp?
Subskrybuj:
Posty (Atom)